Projects Incharge


S.No. Officer-Incharge Project Team Assisting Manpower
1. Sh. Y.K. Maurya
OSD (Telecom)
  1. SWAN
  2. RajNet
  3. VC
  1. Sh. Kuldeep Yadav, ACP (DD)
  2. Sh. Ramesh Dewanda, Sr. PO
  1. Sh. Sanjay Sepat, Asstt Manager
  2. Sh. Satish Samaria, Programmer
  3. Sh. Vishal Singh, Programmer
  4. Shri Rajesh Jajoria, AP
  5. Sh. Ganpat Yadav, IA
  6. Sh. Dinesh Yadav, IA
  7. Sh. Shailendra Singh Sinsinwar, IA
  8. Sh. Sunil Kumar Lakhiwal, IA
  9. Sh. Ved Prakash, IA
2. Sh. Anil Singh
Group General Manager
  1. SDC and Bhamashah
  2. CCTV
  3. City Surveillance
  1. Sh. Amit Kakkar,SE PWD (DGM)
  2. Sh. Darbari Lal, SA (JT. DIR.)
  3. Sh. Jaswant Singh Choudhary, ACP (DD)
  4. Sh. Anuj Gaur, SSA, NIC
  5. Sh. Mukesh Sharma, ACP (DD)
  6. Sh. Amit Sharma, Manager (Tech.)
  7. Sh. Sitaram Swaroop, PO, UID
  1. Sh. Sushil Surana, (CT)
  2. Sh. Avinash Agarwal, (CT)
  3. Sh. Rohit Jain, Programmer
  4. Sh. Anoop Kumar Shrivastava, AP
  5. Sh. Naveen Raj, IA
  6. Sh. Deepak Sharma, IA
3. Sh. Arun Chauhan
TD, DoIT&C
  1. RajSampark
  1. Sh. GK Sharma, GM
  2. Sh. Dheeraj Gaur, ACP (DD)
  3. Sh. Pawan Jangid, ACP (DD)
  4. Sh. Sumit Bhagat, Consultant
  5. Sh. Harshad Sariyot, PO
  1. Sh. Ravindra Chaturvedi, A.P.
  2. Sh. Surendra S. Chouhan, IA
  3. Sh. Vincent, IA
4. Sh. Suneel Chhabra
TD, DoIT&C
  1. e-Office (Raj-Kaj) including e-District
  2. e-Procurement
  3. SWAN
  4. VC (Front end)
  1. Sh. Rajesh Bhatnagar, ACP (DD)
  2. Smt. Preeti Surolia, Manager (Tech.)
  3. Sh. Manoj Sharma, PO
  4. Ms. Sharaddha Adhikari, Consultant
  1. Sh. Pradeep Yadav, Programmer
  2. Sh. Abhay Soni, IA
  3. Sh. Harshita Melwani, IA
  4. Ms. Vinita Vijay, IA
  5. Sh. Dilip Goel, IA
  6. Sh. Lokesh Darji, IA
  7. Sh. Dimple Singh, IA
  8. Sh. Kapil Babal, IA
  9. Sh. Ganesh Sharma, IA
  10. Ms. Shipra Soni, IA
  11. Ms. Seema Dholiya, IA
  12. Ms. Poonam Jajoriya
5. Sh. R.K. Sharma
AD, DoIT&C
  1. e-Mitra
  2. Rajasthan Payment Platform (RPP)
  3. State GST Portal

e-Mitra Team:

  1. Sh. Praveen Bhardwaj, ACP (DD)
  2. Sh. Parag Kachhawa, ACP (DD)
  3. Sh. Kamlesh Gattani, PO
  4. Ms. Richa Bhatnagar, PO

RPP Team:

  1. Dr. Yuvraj Singh Gurjar, ACP (DD)
  2. Sh. Jitendra Maurya, PO
  3. Sh. Anil Sharma, PO

GST Team:

  1. Sh. Sanjay Atreya, PO
  2. Sh. Anoop Joshi, PO
  3. Ms. Sangeeta Deshwal, PO
  4. Sh. Ravi Ram Gupta, PO
  1. Sh. Pooran Mal Gupta, Programmer
  2. Sh. Munish Kumar, Programmer
  3. Sh. Gagandeep Singh, Programmer
  4. Sh. Abhishek Shukla, IA
  5. Sh. Vimal Kumar Khandelwal, IA
  6. Sh. Vinod Kumawat, IA
  7. Sh. Dinesh Kumar Bakoliya, IA
  8. Sh. Gagan Choudhary, IA
  9. Sh. Khemkaran Kumawat, IA
  10. Sh. Mahendra Kumar, IA
  11. Sh. Namit Khandelwal, IA
  12. Sh. Pawan Kumar Nama, IA
  13. Sh. Raghvendra Gupta, IA
  14. Sh. Ravikant Dabariya, IA
  15. Sh. Rishi Kumar Saini, IA
  16. Sh. Teg Bahadur, IA
  17. Sh. Vinod Kumar, IA
  18. Sh. Vishnu Sharma, IA
  19. Sh. Naresh Kumar, IA
  20. Sh. Prakash Lochib, IA
  21. Ms. Pragati Sharma, IA
  22. Sh. Manish Saini, IA
  23. Sh. Ity Beniwal, IA
6. Sh. G.K. Sharma
General Manager (T)
  1. Rajasthan Sampark
  2. Sampark Helpline 181
  3. Citizen Contact Centre
  1. Sh. Devrishi, IA
  2. Sh. Man Mohan, IA
7. Sh. Rajesh Saini
General Manager (Tech.)
  1. RSLDC
  2. EEMS
  3. RRECL
  4. RSPCB
  5. RSPCB O&M
  6. EESL
  7. Armed License
  8. RERA
  1. Sh. Prateek Mittal, Assistant Manager (Technical)
  1. Sh. Vishal Jangir, IA
  2. Ms. Sarla Kumari, IA
8. Sh. Y.K. Jain
AD, DoIT&C
  1. CMIS
  2. CMO website
  3. Mobile Apps
  4. Development Centre
  5. GIS
  1. Sh. Apresh Dubey, SA (JT. DIR.)
  2. Sh. Phani, CPO
  3. Sh. Vivek Verma, Manager (Tech.)
  4. Sh. Sanjay Bhattacharaya, Sr. Consultant
  5. Smt. Rajshree Sankhla, ACP (DD)
  6. Sh. Sandeep Morya, PO
  1. Sh. Saurabh Gupta, Programmer
  2. Sh. Bhagat Ram, Programmer
  3. Ms. Preetma Sharma, IA
  4. Ms. Prakash Kanwar, IA
  5. Sh. Ashok Verma
9. Sh. R.L.Solanki
AD, RISL
  1. Silicosis Grant System
  2. Comp. of Drug Controller Organization
  3. Comp. of Electrical Inspectorate Department
  4. Circuit House Management System (CHMS)
  5. GEMS (Evaluation Organization)
  6. Disaster Management Information System (DMIS)
  7. RajDVR (Digital Visitor Register)
  8. Integrated Farmer & Agriculture Resources Management System (iFARMS)
  1. Sh. Bablu Ram Kumawat, IA
  2. Sh. Rahul Shah, IA
  3. Sh. Pramod Kumar, IA
10. Sh. Ramesh Chand Sharma
AD, DoIT&C
  1. RHB Project
  2. Computerized Arms License Management
  3. System (CALMS)
    JDA
  4. Tourism
  5. Agriculture Marketing
  6. RCMS
  7. SIPF
  8. e-office
  9. e-panchayat
  10. Biometrics Attendance System
  1. Sh. Kailash Chand Sharma, Programmer
  2. Sh. Jai Singh Nathawat, Programmer
  3. Sh. Mehandi Abbas, Programmer
  4. Sh. Mohd. Farauq, Programmer
  5. Sh. Lokesh Kataria, Programmer
  1. Sh. Anil Kumar Singhal, AP
  2. Sh. Omprakash Jalthuria, IA
  3. Ms. Aditi Bhatnagar, IA
12 Ms. Jyoti Luhadiya
SA (JT. DIR.), DoIT&C
  1. School Education
  2. Higher and Technical Education
  3. Smart Classrooms. LITES
  4. Digitisation
  5. Library Computerisation
  1. Sh. Vijay Kanugo, A.M (Technical)
  2. Sh. Amit Pal,Consultant
  3. Sh. Nishant Srivastava, Consultant
  4. Sh. Pankaj Dhamane, Consultant
  1. Ms. Mridu Jain, I.A
  2. Ms. Pooja Duriya, I.A
13 Smt. Deepshikha Saxena
SA (JT. DIR.), DoIT&C
  1. Websites and Portals
  2. RAAS
  3. Bhamashah IEC
  4. Touch Screen Kiosk
  5. eSign
  6. Gaming
  7. eVault
  8. Security Audit of Websites/Web Applications/Portals
  1. Sh. Mohd. Aslam Khan, Manager (Tech.)
  2. Sh. Hari Mohan Gupta,
    SA (JT. DIR.), DoIT&C
  3. Smt. Vinita Shrivastava, ACP (DD)
  4. Sh. Manu Shukla, P.O., DoIT&C
  5. Sh. Gajendra Singh Rao, ACP (DD), DoIT&C
  6. Sh. Arvind Tiwari, ACP (DD), DoIT&C
  7. Smt. Priyanka Jain, Programmer, DoIT&C 
  1. Sh. Yogendra Khurana, AP
  2. Ms. Preeti Varma, IA
  3. Ms. Abhilasha Joshi, IA
  4. Sh. Anand Prakash, IA, DoIT&C
  5. Sh. Mahesh Sharma, IA
  6. Sh. Deepak Prajapati, IA, DoIT&C
  7. Sh. Nikhil Badiwal, IA
  8. Sh. Deepak Saini, IA, DoIT&C
  9. Sh. Bhaskar Kumawat, IA, DoIT&C
14 Ms. Sonia Chaturvedi
SA (JT. DIR.), DoIT&C
  1. State Portal
  2. Capacity Building & Training
  3. RTI Portal
  4. Forest (FMDSS)
  5. Forest (WS&APS)
  6. E-Bazaar
  1. Sh. Rajesh Vashistha, Programmer, DoIT&C
  2. Sh. Kamlesh Kumar Sharma, Programmer, DoIT&C
  3. Sh. Natwar Singh, Programmer, DoIT&C
  4. Ms. Pragati Srivastava, Programmer, DoIT&C
  5. Sh. Sudhir Gupta, AP, DoIT&C
  6. Smt. Megha Sharma, AP, DoIT&C
  7. Sh. Shiv Kumar Sharma, IA, DoIT&C
  8. Ms. Deepa Sharma, IA, DoIT&C
  9. Sh. Dinesh Jaluthriya, IA
  10. Sh. Kailash Chand Maholiya, IA
15 Sh. Nitin Verma
ACP (DD)
  1. Mines & Geology Department
  1. Sh. Deepak Raj, ACP (DD)
  1. Sh. Ramavtar Meena, IA
16 Sh. Tapan Kumar
ACP (DD), DoIT&C
  1. RIICO ERP
  2. E2E Examination
  3. Arogya Online
  4. e-PDS (PoS)
  5. RPSC
  6. Bhamashah Swasthya Bima Yojana
  7. Aarogya Rajasthan Campaign (Health Card)
  8. Telemedicine
  9. Cashless Insurance for Pensioners
  10. Integrated Health Management System (IHMS) including Electronic Health Record (EHR)
  11. PMFBY Agriculture
  12. Supply Chain Management (SCM) under TPDS
  13. Qlik Sense Business Suite (BI Tool)
  14. IT Enablement of Medical Shops (CONFED)
  15. e-Aushadhi
  16. Comp. of Legal Metrology Department
  17. Comp. of Evaluation Department.
  1. Dr. Avtar Singh Dua, GM (Tech.)
  2. Smt. Munesh Lamba, ACP (DD)
  3. Smt. Vinita Srivastava, ACP (DD)
  4. Sh. Rajdeep Pal, Programmer
  5. Sh. Pankaj Sharma, Programmer
  1. Sh. Hariom Soni, IA
  2. Sh. Anurag Khatana, IA
  3. Ms. Shashi Verma, IA
  4. Ms. Ritu Tanwar, IA
  5. Sh. Ashok Sharma, IA
  6. Sh. Kapil Bunkar, IA
  7. Sh. Arvind Tikkiwal, IA
  8. Sh. Amit Pal, Consultant
  9. Sh. Gaurav Misra, Consultant (BSBY)
  10. Sh. Harsh Choudhary, Consultant (ePDS)
  11. Sh. Harsh Barua, Consultant (E2E Exam)
  12. Sh. Lovedeep Sharma, Consultant (ePDS)
  13. Sh. Prashanth Jilla, Consultant (iHMS)
  14. Sh. Anirudh Agarwal, Consultant (iHMS)
  15. Ms. Ritu Tanwar, IA
  16. Sh. Amit Pal Consultant

Legal/Commercial Team

S.No. Name of Officer Designation
1. Sh. Uday Shankar, IFS Director (Technical)
2. Sh. A.M. Deshpande Technical Director, DoIT&C
3. Sh. Neelesh Sharma, RAcS FA, DoIT&C and Director (Finance)
5. Smt. Vaishali Pathak Jr. Legal Officer, DoIT&C