S.No. Officer-In charge Project Team
1 Sh. Ashutosh M Deshpande, TD RSDC
AD, P4
Sh. Himanshu Meena,
Programmer
  1. Storage Management
  2. Network Management
  3. APM, VA/PT and coordination with TPA
  1. Sonam Meena, IA
  1. Backup Management
  2. BMS Monitoring
  3. EMS/NMS/other service configuration & Monitoring
  1. Ramjas Sharma, IA
Sh. Yogesh Gupta,
Programmer
  1. Security Management
  2. VMWare/Cloud Management – Orchestration, Provisioning and Vmotion
  3. ISO Certification/Audit
  1. Rakesh Nirwan, IA
  1. Incident Management
  2. Database Management
  3. TPA
  1. Neha Meena , IA
  1. Server Management
  2. SLA Monitoring
  3. Monitoring Through DCIM – CPM, DG sets, Heating, ventilating, HVAC, Solar Mgmt. and other electrical equipment
  1. Satya Prakash Dadarwal, IA
Sh. Sanjay J Karnik, AD
 

 

Sh. Anoop Srivastav,
Programmer
  1. RSDC Budget related work
  2. Payments Non-IT and Files related works P4 and DR
  3. Monitoring of FMS & BMS team of P3
  4. Non-IT SLA & Warranty Management Monitoring for P3, P4 and DR
  1. Jagmohan Sharma,AP
  1. Upgrade/ Maintenance/Downtime
  2. TPA Management
  3. General Correspondence Matters
  4. E-mail related works
  5. ISO 50001 Preparation
  6. Tier-IV Certification
  1. Vivek Kumar Mishra, IA
Sh. Jai Prakash
Sharma, Programmer
  1. Co-location and cloud services
  2. License Management P4
  3. RO system, STP and Diesel tank Management
  1. Shimbhu Dayal Meena, IA
  1. FMS team Management of Non-IT
  2. All Store related work of RSDC P4 and BTH (Both Buildings)
  1. Dharma Ram Sangwa, IA
  1. Non IT Asset Management & Service request handling
  1. Pradeep Kumar Tanwani, IA
 

 

 

Sh. Jeewesh Awasthi, Programmer , S/w Dev. Centre

  1. Email Helpdesk
  1. Karan Singh, AP
  1. SSO Helpdesk
  1. Khushbu Singhal, IA
  1. SSO Helpdesk
  1. Manish Choudhary, IA
  1. SSO Helpdesk
  1. Jitendra Kumar Yadav, IA

Sh. Sudhakar Verma, PO, SeMT, SOC

  1. Security Operation Centre
  2. Internal and external audit of departmental websites, web applications and mobile apps.
  3. APM (Application Performance Monitoring Software)
  4. APPScan Tool
  1. Sh. Shashikant, IA (SOC Analyst-L1)
  2. Sh. Lalchand, IA (SOC Analyst-L1)
Sh. Manish Sharma, SA, P4

Sh. Naveen Dua, Programmer

  1. H/W Management including warranty, AMC and Support
  2. DCIM (Power, Environment, Asset, Capacity planning, Alarm Management and Parking Management)
  3. CCTV Management
  4. FMS related service tickets on RSDC Sampark module
  1. Jitesh Grover, IA
  1. Software License/ Support and AMC Management
  2. Snag List monitoring related to Non-IT
  3. Update, Upgrade, Other Maintenance and Downtime approval
  4. Change Management
  1. Sita Ram Meena, IA
Sh. Pradumna Dixit, SA
 

 

Sh. Prashank
Choudhary,
Programmer
  1. Looking after servers, Hardware and Software assets of RSDC P-1 and P-3
  2. FMS related service tickets on RSDC Sampark module
  1. Naveen Raj, AP
  1. Non-IT SLA monitoring for P1
  2. License Management P1 and P3
  1. Dharmendra Kumar Yadav, IA
  1. Looking after process of Storage and Backup in RSDC P-1 and P-3
  2. Co-location and cloud services
  3. Revenue Model, Marketing for P4 and DR
  1. Rahul Vyas, AP
Sh. Manish Bhati, ACP, DR
 

 

 

 

 

Sh. Devendra Gehlot, Programmer, DR

  1. Operations & Management of DR Site.
  2. Co-ordination with RSDC P1, P2, P3, P4 and e-Sign Teams for Infrastructure setup at DR.
  3. Audit, Stores (DR), etc.
  1. Sh. Amit Purohit, IA (Servers)
  2. Sh. Anil Rawal, IA (Servers)
  1. Storage
  1. Sh. Anirudh Singh Deora, IA
  2. Sh. Bhavesh Thanvi, IA
  1. Network
  1. Sh. Chatrapal Sen, IA
  2. Ms. Divya Mehta, IA
  1. Backup
  1. Sh. Harish Bose, IA
  2. Sh. Inder M Ladwani, IA
  1. Security
  1. Sh. Mahendra Singh Bhati, IA
  2. Sh. Mahesh Gujrati, IA
  1. H/w & S/w Assets
  1. Sh. Pallav Arora, IA
  2. Sh. Prashant Jorwal, IA
Sh. Harshvardhan, ACP eSign e-Sign Infrastructure, Certifications, Audit, Stores (DR) etc.
  1. Sh. Suresh Kumar, IA (eSign)
  2. Sh. Vijay Choudhary, IA (eSign)
2 *Sh. Giriraj Kumar Katheeria, SA, TAD, Udaipur (Additional Charge)

*Sh. Anil Kumar Goyal, Programmer

  1. Hostel & Scheme Monitoring System (HSMS)
  2. FRA MIS Application
AP: 02
IA: 06

*Sh. Ishwar Lal Jain, Programmer, Udaipur

  1. Forest Right Act Portal for TAD Department
  2. MIS on PESA ACT and Integration with FRA
*Mukesh Vijay, SA, Kota Forest Surveillance
  1. Sh. Jahoor Ahmed, IA
  2. Sh. Basant Lal, IA
  3. Sh. Shivraj Chandel, IA
*Rajesh Bhatia, SA, Alwar
  1. Sh. Piyush Jain, IA
  2. Sh. Deepak Kumar, IA
  3. Sh. Naresh Kumar, IA
*Rajesh Kumar, ACP, Pali
  1. Sh. Shubham, IA
  2. Sanjay Kumar, IA
  1. Pankaj Kumar, IA
  2. Shankar Lal, IA
3 Smt. Sharmila Gupta, SA, DoIT&C, Resident Commissioner, New Delhi
 

 

*Smt. Suman Diwan, ACP, Resident Commissioner, New Delh

  1. CSS Portal
  2. Follow up:
    • for TD Sh. Arun Chauhan on ‘Future Skills Platform’
    • for Sr. PO Sh. Rajeev Gujral for Robotics process automation
    • for ACP Sh. Gaur for AI, Big Data Analytics
    • for AD Sh. Karnik for Cloud Computing
    • for SA Sh. Vikram for Cyber Security
    • for GGM(T) for IOT, AR/VR, 3D Printing and
    • for AD Sh. RCS for Block chain
    • for sh. Pradumana for mobile Tech
  1. Sh. Vikas Sharma, IA
  2. Sh. Prabhat Gupta, IA
  3. Ms. Resha Shevkani, IA
  4. Ms. Sangeeta D/o Sh. Jairam Singh, IA
*Sh. Gagandeep Singh, Programmer,
Resident Commissioner Office, New Delhi
  1. Follow up for AD eMitra with NHAI, ASI, CSC-SPV for ‘Digital Village’
  2. Coordination for GGM (T) with MSH (MeitY Startup-Hubs)& PM-STIAC
  3. Coordination for MD RKCL for PMGDISHA
  4. Coordination for AD Jan Aadhaar with DBT, MGNREGA
  1. Sh. Gaurav Kumar, IA
  2. Ms. Pushpa Choudhary, IA
  3. Krishna Choudhary, IA
*Sh. Chatar Pal, Programmer
Tourism Reception Centre, Tourism Department, New Delhi
  1. Coordination for GM(T)Sh. C. P. Singh with USOF Fund & follow up on MoU of BharatNet
  1. Ms. Megha Lakhmera, IA
  2. Ms. Poonam Atal, IA
4 Sh. Vivek Kumar (RAS), OSD – UID (Group-I)
Sh. Vinay Kumar Jain, Additional Administrative Officer Non Gazetted Officer (PF)
  1. Sh. Rahul Kumar Ved, AP PF (IA, AP)
  2. Ms. Bharti Meena, IA
  1. Ministerial and other Services non Gazetted officer’s PF and DP Appointment related work
  2. General Information Regarding PF (S,T,U,V,W,X,Y,Z)
  1. Sh. Vijay Yadav, Senior Asst. PF (IA, AP)
  2. Sh. Surender Kumar, Senior Asst.
PF (L,M)
  1. Sh. Girraj Prasad Prajapati, AP S/o Sh. Laxmi Narain Prajapati
PF (A,C,E,F,O)
  1. Sh. Hari Singh Khangarot, AP
PF (N,P)
  1. Sh. Kamlesh Khedia, IA
PF (H,J,K,I)
  1. Sh. Krishan Kumar Nimoriya, IA
PF (B,D,G)
  1. Sh. Rupesh Kumar, IA
PF (R)
  1. Sh. Ravindra Kumar Meena, IA S/O Sh. Suresh Chand Meena
 

 

Sh. Gopal Bhardwaj, ACP, Legal & Exam

1.Court Cases
  1. Sh. Vishnu Choudhary, IA
2.Legal Section
  1. Sh. Nishant Dwivedi, AP, Legal
  2. Sh. Lal Chand Sharma, IA, Rajasthan Sampark
3.Exam Section
  1. Sh. Pawan Singh Parihar, AP
Sh. K N Sharma, Manager (T) FI (Financial Inclusion)
 

 

Ms. Deshna Goel,
(NPCI Representative for FI (Financial Inclusion)
Sh. Amit Tiwari, ACP (Analyst Cum Programmer)
  1. PM Jan Dhan Yojana.
  2. FI (Financial Inclusion)
  1. Sh. Ajeet Pal Singh, IA
Sh. Geetesh Saini, PO, FI (Financial Inclusion) ATM, Micro ATM & BC (Banking correspondent).
  1. Sh. Bhagwan Sahai Kumawat, IA
  2. Sh. Praveen Poonia, IA
Sh. Sitaram Swaroop, Sr. PO, Jan Aadhaar
 

 

Sh. Suresh Chand Pareek, Programmer (UID)
  1. EA & Operator Appointment for Aadhaar Enrolment
  2. Monitoring of Aadhaar centers
  3. Aadhaar enrolment related work on e-Mitra
  1. Sh. Jitendra Sharma, IA
  2. Sh. Kuldeep Jonwal, AP
  3. Sh. Kshitiz Vijay, IA
  1. UID Enrolment related Finance & Accounting
  2. Training & Other misc. work
  1. Smt. Shashi Khandelwal, AAO
  2. Sh. Rajeev Sharma, IA
Sh. Dinesh Saini
PO, Jan Aadhaar
  1. Jan Aadhaar Card distribution
  2. Co-ordination for smooth roll out of Jan Aadhaar Yojana.
  3. Jan Aadhaar IEC & Media
  4. eMitra &Jan Aadhaar (JRDR) TPA
  1. Mrs. Kamlesh Meena, IA
  2. Sh. Mithlesh Kumar, IA
  3. Sh. Pramod Kumar, IA
* in addition to the routine work that may be assigned, the above tasks are hereby assigned for Digital Transformation.
5 Group Head: Sh. Ashutosh M Deshpande, Technical Director (Group-II)
  • Coordination with NIC and migration of NIC infrastructure.
  1. Sh. Anuj Gaur, TD NIC
  1. Sh. Avinash Agrawal, SSA
  2. Sh. Poonam Gehlot, SSA
 
  • Building management of BSDC, BTH and related payments of BSDC, BTH & DR site.
  1. Sh. Sanjay Jagdish Karnik, SA
  1. Sh. Anoop Srivastav, PRG
  2. Sh. J.P. Sharma, PRG
  3. Sh. Jagmohan Sharma, AP
  4. Sh. Shimbhu Dayal Meena, AP
  5. Sh. Ravindra Shekhawat, IA
  6. Sh. Pradeep Kumar Tanwani, IA
 
  • SOC operation and related payemnts.
  • Safe to host and VAPT contract management and operation.
  • Centre of excellence for Cyber Security
  • App-dynamics
  • HP Load Runner
  • SSO & e-Mail Helpdesk
  • E-Mail server management
  • RajMail management
  • All related payments.
  1. Sh. Dheeraj Gaur, SA
  1. Mrs. Garima, PRG
  2. Ms. Asha Chauhan, AP
  3. Ms. Ekta Sharma, AP
  4. Sh. Lal Chand, IA
  5. Sh. Vinod Kumawat, IA
  6. Sh. Tanish Yadav, IA
  7. Sh. Shahrukh Sheikh, IA
  8. Sh. Ankit Kumar Pareek, IA
  9. Sh. Bheemraj Yadav, IA
  10. Sh. Dhirendra Godara, IA
  11. Sh. Vikas Yadav, IA
  12. Sh. Anirudh Pradhan, IA
  13. Sh. Deepak Indrapuri Sain, IA
  14. Sh. Vikas Bhatnagar, IA
 
  • DR setup and DR drill in association with RSDC team.
  • SLA monitoring of IT and non IT FMS of DR.
  • Installation of new hardware.
  • IT infa provisioning & management through DCO team.
  • DCIM Management.
  • NMS configuration.
  • Monitoring of e-Sign DC.
  1. Sh. Manish Bhati, SA & Sh. Parag Kachawah, ACP
  1. Sh. Amit Purohit, AP
  2. Sh. Pallav Arora, AP
  3. Sh. Harish Bose, AP
  4. Sh. Mahesh Gujrat, AP
  5. Sh. Surendra Kataria, AP
  6. Sh. Prashant Jorwal, AP
  7. Sh. Suresh Kumar, AP
  8. Ms. Shaheen Parvez, IA
  9. Sh. Inder m Ladwani, IA
  10. Ms. Divya Mehta, IA
  11. Sh. Shravan Ram Bishnoi, IA
  12. Sh. Anirudha Singh Deora, IA
  13. Sh. Vishnu Choudhary, IA
  14. Sh. Chhatrapal, IA
  15. Sh. Vikram Choudhary, IA
  16. Sh. Mahendra Singh Bhati, IA
  17. Sh. Anil Kumar Rawal, IA
  18. Sh. Vijay Prakash Choudhary, IA
 
  • Physical and logical migration to BSDC.
  • Technical Architecture and PoD/Network/WAN/MUX Room Management and trouble shooting.
  • Installation of new hardware.
  • IT infa provisioning & management through DCO team.
  • Coordination with DR team for DR setup and drill.
  • DCIM Management.
  • NMS configuration.
  • Monitoring of Consultants.
  1. Sh. Kuldeep Yadav, SA
  1. Sh. Himanshu Meena, PRG
  2. Sh. Tarun Meena, PRG
  3. Sh. Dharmendra Yadav, IA
  4. Sh. Ramjas Sharma, IA
  5. Ms. Neha Meena, IA
  6. Sh. Jitesh Grover, IA
  7. Sh. Satya Prakash, IA
 
  • Compliance of Data center policies and SOPs.
  • Facilitation of VAPT and compliance in coordination with SOC OIC.
  • AZURE stack management and payments.
  • Training.
  • Rental Revenue management and accounting.
  • Inventory management of all software license.
  • TPA Monitoring and payments.
  1. Sh. Manish Sharma, ACP
  1. Sh. Yogesh Kumar Gupta, PRG
  2. Sh. Rakesh Nirwan, AP
  3. Ms. Deepika Agrawal, IA
  4. Ms. Vandana, IA
  5. Sh. Jai Prakash Badoni, IA
 

 

  • New procurements/ Payments and SLA monitoring of DCO, Non IT FMS of P1, P2 & P3.
  • Disposal of service requests for P1, P3 & P4.
  • Incident management.
  1. Sh. Pradumna Dixit, ACP
  1. Sh. Naveen Dua, PRG
  2. Sh. Prashank Choudhary, PRG
  3. Sh. Rahul Vyas, AP
  4. Sh. Rishabh Srivastav, AP
  5. Sh. Nawal Kishore Meena, AP
  6. Sh. Rahul Agarwal, AP
  7. Sh. Sita Ram Meena, AP
6 Sh. Suneel Chhabra TD & JS, Head-Of-Office (HOO) (Group-III)
 

 

Sh. Vishal Singh Rathore,
Senior Asst.PA & APR CELL
Personal Cell & APR CELL Attendance Register
  1. Sh. Sumit Kumar Verma, AP
  2. Sh. Pushpendra Patidar, AP
  3. Sh. Bajrang Lal Jangid, IA
TD & JS, PA CELL
  1. Sh. Giriraj Prasad Choudhary, IA
  2. Ms. Vandana Kanwat, IA

Ms. Archana Sharma, Assistant Administrative Officer – PF (Gazetted)

TD, AD, SA and ACP
  1. Sh. Nitish Agarwal, AP
Programmer
  1. Sh. Ravindra Tanwar, AP
  1. Ms. Poonam Gupta, Junior Asst.
Sh. Deepak Sharma, Assistant Administrative Officer
  1. Transfer /Posting
  2. Data Updation in PIS, E-Office, IT Directory
  3. Oic.estt@rajasthan.gov.in
  4. Entry/Reporting of request received from Public representative regarding Transfer/Posting
  1. Sh. Atul Mohan Chaturvedi, AP
  2. Sh. Uma Shankar Saini, AP
  3. Sh. Man Singh Rathore, IA
  4. Sh. Manish Tailor, IA
Sh. Ummed Singh Rawat, Programmer
  1. ROSTER of Cadres.
  2. Reply of Letters of MLA, MP and other Public Representative.
  3. DPC/ Seniority List.
  4. Reports related to Estt.
  5. Service Rules.
  6. Civil List (GO).
  7. Post creation including ID Files / Correspondence
  8. Preparing Reports regarding Vacant, Filled Post
  1. Sh. Arun Kumar Kumawat, Senior Asst.
  2. Sh. Anil Katariya, AP
  3. Sh. Mahendra Verma, IA
  4. Ms. Neha Sidana, IA
  5. Ms. Sujata Gupta, Junior Asst.
Sh. Vineet Mathur, Programmer
  1. Gazetted officer’s Asset Details updated and Record Keeping at Website of DOP
  2. Vidhan Sabha matters,
  3. Vehicle management
  4. Works related to IPR & Election
  5. State Award Protocol Duty & RTI
  1. Sh. Sanveer Singh Rathore (Senior Asst.)
  2. Sh. Vedprakash Gurjar, IA
  3. Sh. Hemant Sharma, IA
  4. Sh. Surya Prakash Sharma, IA
  1. Dispatch & Receipt Section
  1. Sh. Parmal Meena, AP
  2. Sh. Suresh Kumawat, IA
  3. Sh. Sita Ram Meena S/O Sh. Devi Lal Meena, IA
Sh. Rajeev Luhadiya, ACP, DDO
Sh. Heera Lal Saini, AAO-II DDO
  1. Sh. Chandra Prakash Gupta, Senior Asst.
  2. Sh. Mahendra Meena, AP
  3. Sh. Harishankar Mundotiya, IA
  4. Sh. Gaurav Gupta S/O Sh. Ramesh Chand Gupta, IA
Sh. Ved Prakash Yadav , SA, Store
 

 

Sh. O. P. Jatawat, ACP
  1. Procurement Cell
  2. Video wall
  1. Sh. Ram Charan Dhobi , Assistant Administrative Officer
  2. Sh. Rajesh Meena, AP
  1. DoIT Store
  1. Sh. Vinod Kumar Sawnani, IA
Sh. Farooq Mohammad, Programmer
  1. General Support for IT infrastructure in Secretariat Jaipur.
  1. Sh. Vishnu Nagoria, IA
  2. Sh. Bhagwan Singh , Sr. Assistant
Sh. Om Prakash Kumawat S/O Sh. Laxmi Narain Kumawat, Programmer
  1. Building Maintenance Cell
  1. Sh. Pawan Kumar S/O Sh. Hemraj, IA
  2. Sh. Amit Kumar Meena S/O Sh.Ramesh Chandra Meena, IA
Sh. Suneel Chhabra TD & JS, (RajGrIH)
Sh. Vivek Kumar, OSD (UID) Group-I Banking Correspondent
  1. Sh. K N Sharma, M(T)

Sh. R K Sharma, TD eMitra (Group-VIII)

Ensuring functional availability and delivery of services on eMitra Plus
Aadhaar Enrolment
  1. Sh. Geetesh Saini, PO, UID
e-Panchayat
 

 

Sh. C. P. Singh, GM (T) (Group-X)

Ensuring availability of following services with adequate bandwidth:

  • RAJNET/ BHARAT NET
  • WiFi
  • Power SCADA
  1. Sh. Ashish Kumar Gupta, ACP
VC & IP Phone
  1. Sh. Ramesh Devanda, Sr. PO
7 Sh. Arun Chauhan, TD (Group-IV)
Sh. G. K. Sharma, GM(T) Rajasthan Sampark
 

 

Sh. Dinesh Sharma, Programmer, Rajasthan Sampark

Rajasthan Sampark Helpline – 181, Application development, Tour & Visit Monitoring for Officers
  1. Sh. Devershi Sharma, IA
  2. Sh. Jitendra Jania, IA
Coordination with Director, Evaluation for reality checks survey.
  1. Sh. Manmohan, AP
  2. Ms. Chanchal Soni, IA
*Smt. Shikha Garg, ACP, R.P.G. Department Coordination with Rajasthan Sampark& Director, Lok Sewa AP: 06
IA: 42
Sh. Dheeraj Gaur, SA – Analytics
 

 

Sh. Lokesh Saini, Programmer, Analytics
  1. Coordination for Revenue analytics:
  • AD, CTD
  • AD, IGRS
  • SA, Excise
  • SA, Transport
  • ACP, SDRI
  • ACP, Mines
  1. Sh. Nilendra, IA (CAD)
  2. Sh. Sandeep Kumar, IA (CAD)
  1. Coordination for Data Analytics:
  • GM(T), Raj Sampark
  • SA, RMSC
  • ACP, Social Media

Sh. Anil Singhal, Programmer, Dashboards

  1. Data Lake
  1. Sh. Atul Sanchihar, IA (CAD)

Sh. Mahipal Gunawat, Programmer

  1. Dashboards
  • Qlik Sense
  • SAS Analytics
  1. Sh. Parth Sharma, IA (CAD)
  1. SAP Crystal Report.
Sh. Vipin Sharma, IA (CAD)
Sh. Ravindra Chaturvedi, Programmer, BigData
  1. Face Recognition
  1. Sh. Pankaj Gupta, IA
  2. Sh. JayantKumddddar, IA
  1. Audio Analytics
  1. Sh. Vishnu Choudhary, IA
  2. Ms. Ranu Rathore, IA
*Sh. Dinesh Chand Vijay, ACP, Rajasthan State Department of Revenue Intelligence
*Sh. Suresh Tiwari, Programmer Implementation of Analytics in Revenue Intelligence AP: 02
IA: Nil
*Smt. Shweta Damor, SA, Excise Department

*Ramesh Chandra Sharma, ACP, Jaipur

Implementation of Revenue Analytics AP: 14
IA: 22

*Krishna Kant Khandelwal, ACP, Udaipur

*Narayan Singh Bisht, PRG, Udaipur

*Sh. Amar Singh Meena, ACP, Rajasthan State Ganganagar Sugar Mills

Implementation of Revenue Analytics AP: 05
IA: 17

*Sh. Rajeev Kumar Mittal, Programmer, Rajasthan State Ganganagar Sugar Mills

*Ms. Neetika Gupta, Programmer, RSBCL

Implementation of Revenue Analytics AP: 02
IA: 11

*Sh. Rajeev Gupta, AD, CTD

*Sh. Indra Prakash Jha, ACP

Implementation support for Revenue AP: 08
IA: 03
*Sh. Sunil Sharma, Programmer

*Sh. Ashutosh Sharma, Programmer

Sh. Devendra Sharma, ACP, RajSewaDwaar
  1. Tableau BI Data Visualisation Tool(Cross Platform Analytics Software)
  2. RajSewa Dwaar
  3. Robotics Process Automation
  1. Sh. Rakesh Kumar, IA
Sh. Manoj Jain, ACP, CAD
  1. IT Enablement ofRERA, UDH & LSG
  1. Sh. Babloo Ram Kumawat, IA
Sh. Ravi Bhati, Programmer, CAD
  1. Development, Operations & Maintenance of web application projects (list enclosed)
  1. Sh. Narendra Singh Rathore, IA
*Sh. Manoj Bansal, ACP, Industries Department Implementation of RIPS, MSME AP: 13
IA: 13
*Sh. Nand Kishore Sharma, Programmer, Bureau of Industrial Promotion Implementation of Single Window System AP: Nil
IA: 04
* in addition to the routine work that may be assigned, the above tasks are hereby assignedfor Digital Transformation.
8 Sh. Rajesh Gupta, AD  (Group-V)
Sh. Yashpal Soni, CPO, SwDC
 

 

Sh. Rakesh Kr. Kamlesh Programmer, SwDC

  1. Rate Contract for Hiring of Expert manpower Services (any mode)
  1. Sh. Jayant, IA
  2. Ms. Reena, IA
  1. SwDC – Testing, HP Load Runner
  2. On boarding of National e-Governance Service Delivery Initiatives (list enclosed)
  1. Sh. Ashish Singhania, IA
Sh. Rajesh Bhatnagar, AD, eProc & Events
 

 

Sh. Kamlesh Kumar Sharma, Programmer, e-Procurement, Events

  1. e-Procurement
  2. Coordination with eProc Project (NIC)
  1. Sh. Abhay Kumar Soni, AP
  2. Ms. Vinita Vijay, AP
  1. Events (including for start-ups)
  1. Sh. Virendra Pal Dhakad, IA,
  2. Sh. Shiv Kumar Sharma, IA
  3. Ms Deepa Sharma, AP
  4. Sh. Ashutosh, IA
Sh. Rajesh Gupta, AD, ACCC
 

 

Sh. Amit Sharma, M(T), ACCC

Md. Irshad Qureshi, Addl. SP (Retd.

  1. SEOC &Abhay Command& Control Center (ACCC)
  2. Video surveillance system for 892 Police station in Rajasthan.
  1. Sh. Deepak Kumar Sharma, AP
  2. Sh. Vivek Sharma, IA
  1. H/W and AMC
  1. Sh. Ashish Baghel, AP
  2. Ms. Pooja Yadav, IA
  1. TPA & Dashboard
  1. Sh. Yogesh Kumar Yadav, IA (CAD)
  1. Application S/W
  2. Quality of Video Film &Camera
  1. Sh. Sharvan Kumar Yadav, AP
  1. Network configuration
  2. Coordination with M(T) OFC for ACCC
  1. Sh. Anup Kumar Verma, IA
*Sh. Harimohan Gupta,
AD, Jaipur
ACCC Jaipur
  1. Sh. Dinesh Kumar Sharma, IA
  2. Sh. Bhupesh Phutela, IA
*Sh. Akhilesh Mittal, TD,
Ajmer
ACCC Ajmer
  1. Sh. Sunil Kumar S/O Sh. Heera Ram, IA
  2. Sh. Sumit Kumar S/O Sh. Shyam Babu, IA
  3. Ms. Anita Buradia, IA
*Sh. Kamal Kishore Sharma
SA Bharatpur
ACCC Bharatpur
  1. Sh. Mahesh Gupta, IA
  2. Sh. Akhalesh Kumar, IA
  3. Sh. Pradip Katara, IA
*Sh. Satyendra Rathore, ACP, Bikaner ACCC Bikaner
  1. Sh. Ashwini Purohit, IA
  2. Ms. Srishti Maru, IA
  3. Sh. Gajendra Barupal, IA
*Sh. Shankar Lal Bhati,
SA, Jodhpur
ACCC Jodhpur
  1. Sh. Abdul Aziz, IA
  2. Sh. Amit Mishra, IA
  3. Sh. Peeyush Solanki, IA
*Sh. Mukesh Vijay, SA, Kota ACCC Kota
  1. Sh. Narendra Meena, IA
  2. Sh. Narendra Kumar Meena, IA
  3. Sh. Rathin Bahal, IA
*Sh. Dinesh Vijayvergia,
SA, Udaipur
ACCC Udaipur
  1. Ms. Kirti Dang, IA
  2. Multan Singh Bhati, IA
Sh. Deepak Kumar, ACP
  1. Sh. Rohit Tripathi, IA
*Sh. Rohitashwa Kumar Meena, SA, Transport Department

*Sh. Om Prakash Prajapat, ACP

  • Implementation support for Revenue Analytics for Transport Department
  • Integration with eMitra, Jan Aadhaar & ACCC
AP: 128
IA: 239
 

 

*Smt. Nisha Swami, Programmer, Ajmer Implementation of VAAHAN, SAARTHI, eChallan, Fitness Centre Module, RAAS, VLTD, eRavanna, eWay Bill
*Sh. Pushpendra Singh, Programmer, Bharatpur
*Smt. Aarti Jorasia, Programmer, Kota
*Sh. Ved Prakash, Programmer, Kota
*Sh. Tarun Paliwal, Programmer, Jaipur
*Sh. Devendra Kumar Sharma, Programmer, Jodhpur
*Sh. Hem Singh Rathore, Programmer, Jodhpur
9 * AD, Home (Group VA)
*Sh. Sanjay Singhal, SA, SCRB Arms License, MedLeapr AP: 01
IA: 05
*Sh. Anil Sharma, ACP Application Integration with RajDhara, RAAS, RajKaj, email, etc.
*Sh. Hemant Meena, ACP, Implementation of CCTNS
Sh. Ajay Sharma, SA, Cyber Crime Police Station
*Sh. Khet Singh Gehlot, Programmer, IG Range Office, Jodhpur Implementation of Raj-Kaj AP: 04
IA: Nil
*Sh. Nand Kumar, Programmer, Rajasthan Police Academy AP: Nil
IA: Nil
*Sh. Suresh Kumar Jangid, ACP, ATS & SOG AP: 01
IA: 01
*Sh. Meena Ajit Singh Ramsahai, Programmer, IG, Police HQ AP: 01
IA: Nil
* in addition to the routine work that may be assigned, the above tasks are hereby assigned   for Digital Transformation.
10 Sh. Y K Jain, TD (Group-VI)
Group Head: Sh. Yogendra Kumar Jain, Technical Director
Sub Group Head: Sh. Mukesh Arora, System Analyst (Jt. Director)
Software Development work for various departments
  1. Sh. Manoj Kumar Jain, ACP
  1. Sh. Naveen Kumar, AP
  2. Sh. Pankaj Kumar Jain, AP
  3. Sh. Manvendra Singh, AP
  4. Sh. Vijay Kumar, IA
  5. Sh. Ashutosh Bang, IA
  6. Sh. Rahul Thawani, IA
  7. Sh. Jatin Sharma, IA
  8. Sh. Jaikishan Kataria, IA
  9. Sh. Prashant Kumar Vijay, IA
  10. Sh. Shobhit Gupta, IA
  11. Sh. Pawan Verma, IA
  12. Sh. Saurabh Singh, IA
  13. Sh. Vikas Meena, IA
  14. Sh. Nand Kishor Meena, IA
Sh. Rajesh Saini, General Manager (Tech.)
Smt. Neha Chaudhary, Project Officer
  1. Chief Minister Information System (CMIS)
  2. Jankalyan Portal
  3. eBusiness Portal
  1. Sh. Vishal Jangir, IA
  2. Smt. Sarla Kumari, IA
Sh. Apresh Dubey, AD, GIS Lab
Sh. Vivek Verma, M(T)

 

  1. Creation of Base Map and Coordination with SRSAC and Settlement Department
  2. GIS Survey
  3. Enterprise-Wide GIS System in Urban Local Bodies &Town Planning
  4. Interactive Digital Amusement Gallery
  5. Software Development Center (SwDC)
  1. Sh. Ashish Singhania, IA
Smt. Shweta Saxena, ACP, GIS, RajDhara
  1. Geo Cortex GIS Based – Workflow Management System
  1. Sh. Madanlal Sharma, IA
  2. Sh. Alokik Doriya, IA
  3. Sh. Shahrukh, IA (CAD)
  1. Applications Development (Web & Mobile)
  2. Raj Dhara App(List enclosed)
  1. Ms. Archana, IA
  2. Ms. Pragati, IA
Sh. Kamal Kishore Khurana, ACP
  1. Computerization of DMG
  2. Development Centre
  1. Sh. Vikas Bhatnagar, IA (CAD)
Sh. Vijay Kumar, ACP, RAAS
  1. Fleet vehicle tracking & RAAS – GPS based monitoring of vehicles
  1. Smt. Ayushi Mathur, IA
  1. BPAS: Including building drawing Scrutiny Engine
  2. LiDAR scanning & 3D modelling for Heritage
  1. Sh. Manish, IA
  2. Sh. Bhimraj Yadav, IA
  3. Sh. Anil Prajapat, IA
*Sh. Kapil Luna, ACP, Mines & Geology Department, Udaipur
*Sh. Anupam Joshi, Programmer Implementation of Computerization of DMG AP: 12
IA: 78
*Sh. Jitendra Kumar Varshney, AD, PWD
*Sh. Yogesh Kumar Sharma, ACP Implementation of GIS based workflow in PWD AP: 02
IA: Nil
*Sh. Prakash Chand Bhagnani, Programmer
*Sh. Prem Kishan, ACP, Irrigation Department (Water Resources Department)
*Smt. Sandhya Sharma, Programmer
  1. Implementation of GIS based work flow in WR
  2. DSS (Decision Support System) under NHP (National Hydrology Project) of DoWR, RD&GR (Department of Water Resources, River Development & Ganga Rejuvenation)
AP: Nil
IA: 02
*Sh. Rajeev Jain, SA, Science & Technology, Jodhpur Satellite Imagery Programmer: 03
AP: 01
IA: 15
*Ms. Charanjit Kaur, ACP, Tourism Department Implementation support for 3D Modelling of Heritage Structures& EODB AP: 01
IA: 02
Sh. Mukesh Arora, AD, UDH & LSG
Sh. Rajesh Asawa, ACP, UDH

 

  1. Implementation of IT enablement of UDH, RHB, RUIDP, RERA
  2. Implementation of BPAS
  3. Implementation of Enterprise-Wide GIS System in Urban Local Bodies & Town Planning(CTP)
  1. Sh. Imran Mohammed Mansuri, IA
  2. Sh. Ram Chandra Choudhary, IA
*Sh. Hem Raj, Programmer, Jodhpur Development Authority Implementation of IT enablement of JoDA.

Office:

JDA

ADA

JODA

AP

Nil

Nil

Nil

IA

11

05

04

*Smt. Vandana Mathur, SA, LSG Department
*Ms. Neelima Khirwar, Programmer, LSG Implementation of IT enablement of Local Bodies (ULBs) AP: 02
IA: 03
IA: 122 in Municipal Towns
*Sh. Vaibhav Kumar, Programmer, Jaipur Nagar Nigam AP: Nil
IA: Nil
Sh. Bhagat Ram Programmer,3D Modelling
  1. 3D City Platform for Jaipur City& use case of 3D city (list enclosed)
  2. BIM (Building Information Modelling)
  1. Sh. Varun Kumar Bundel, AP
  2. Sh. Anirudh Pradhan, IA (CAD)
*Sh. Ashok Kumar Meena, ACP, LSG Department
  1. Smart City
  2. Implementation of 3D City Use Cases in JDA & Nagar Nigam Jaipur
AP: 02
IA: 03
12 Sh. Anil Singh, Group General Manager (T) (Group VII)
Darbari Lal, Additional Director – R-CAT, RIAL, Fintech
  1. Smt. Neetika Gupta, Programmer
  2. Sh. Narendra, Asstt. Programmer
Sh. Amit Kakkar, TD, Civil & Electrical work
  1. Smt. Amita Srivastava, AEn (Civil)
Civil & Electrical Non-IT work

  • Incubation centers
  • Fintech Digital University, Jodhpur
  • R-CAT, Jaipur
  1. Sh. Suresh Kumar Sahu, IA
  2. Sh. Amit Singh, IA
  3. Sh. Vishnu Gehnoliya, IA
Sh. Tapan Kumar, SA (Startups)
  1. Smt. Munesh Lamba,
    SA (JT. DIR.), Incubation
  2. Sh. Bishnu Kumar Gupta, Programmer
  3. Sh. OP Jangid, Consultant/BTH Care taker
  1. E2E Examination System
  2. Incubation Management (seating, etc.)
  3. Rajasthan Stack
  4. Mentoring of Teachers/ College Prof.
  1. Ms. Ritu Tanwar, AP
  2. Ms. Neha Kashyap, IA
  3. Sh. Chamkaur Singh, IA
  4. Sh. Nitesh Pareek, IA
  5. Sh. Arvind Kumar, IA
Smt. Priyanka Jain, Programmer, Startup
  1. Startup Policy
  2. Meetings of EC, SLIC, SLC etc.
  3. Follow up on PM – STIAC (Pradhan Mantri – Science, Technology & Innovation Advisory Council)
  4. Funding to Startups
  5. Partnership & MoUs with banks/ Venture Funds, Sports, academic institutes for benefit/ support to startup
  6. Old Payments, sanctions, fund management, etc.
  1. Sh. Hariom Soni, AP
  2. Sh. Nikhil Badiwal, IA
  3. Sh. Bhaskar Kumawat, IA
  4. Ms. Pinky Goyal, IA
Ms. Dipti Agarwal, Programmer, iStart
  1. iStart & other Portals
  2. Challenge for Change (& other challenges)
  3. Integration with eBazaar & Startup India
  4. Awards etc.
  5. State Ranking Framework
  1. Sh. Deepak Prajapati, AP
  2. Sh. Anand Prakash, IA
  3. Ms. Manisha Saini, IA
Ms. Moon Verma,
Programmer, Qrate
  1. Qrate process
  2. Grievance and Query Handling
  3. Awareness, Outreach & Events
  1. Ms. Jaswant Kanwar Rathore IA
  2. Ms. Anjali Gurjar, IA
Sh. Ajay Kumar Tank, Programmer, AR/VR
  1. Drones
  2. Centre for AR/VR
  3. Mobile Fun city (7D Truck)
  1. Sh. Mukesh Kumar Sharma, ACP (DD)
  2. Sh. Rajdeep Pal, Programmer
  3. Sh. Rohit Jain, Programmer
  1. IFMS 3.0
  1. Ms. Harshita Melwani, AP
  2. Sh. Ashok Sharma, IA
Sh. Pankaj Sharma, Programmer, MGRSBY
  1. Ayushman Bharat – MGRSBY
  2. Nirogi Rajasthan
  1. Sh. Ashok Sharma, IA
  2. Sh. Kapil Bunkar, IA
*Sh. Ravindra Shukla, MD, RKCL Setting up of new incubators / accelerators and their management (list enclosed)
  1. Ms. Harshita Melwani, AP
  2. Ms. Pinky Goyal, IA
*Sh. Vinod Kumar Thada, SA, Rajasthan Public Service Commission
*Sh. Mukesh Mulani, Programmer Implementation of End to End Examination System for RPSC AP: 02
IA: 08
*Sh. Mohit Sharma, Programmer
*Sh. Harish Kumar Sharma, Programmer
*Sh. Sanjay Kumar Mathur, ACP, Rajasthan Staff Selection Board
*Sh. Ramesh Kumar Kumawat, Programmer Implementation of End to End Examination System for RSSB AP: 01
IA: 20
*Sh. Praveen Gangwal, Programmer
Smt. Rajshree Sankhla, ACP, Water SCADA
Sh. Kailash Chaudhary, Programmer, Water SCADA
  1. RajNEER
  2. Water SCADA
  1. Sh. Mayank Tiwari, IA (CAD)
  2. Sh. Vikas Gupta, IA
  1. Effluent Monitoring Online Monitoring System for RSPCB
  1. Sh. Vikram Singh, IA (CAD)
  2. Sh. Manish Fageria, IA
* in addition to the routine work that may be assigned, the above tasks are hereby assigned for Digital Transformation.
13 Sh. R K Sharma, TD, (Group VIII)
Sh. Mahesh Kumar Gupta, SA (JD)
  1. e-Mitra Plus
  2. Legal Court Case
  3. RTI, Assembly & Complaints
  1. Sh. Naresh Kumar, IA
  2. Sh. Vinod Kumar, IA
  3. Sh. Namit Khandelwal, IA
  4. Sh. Pawan Kumar Nama, AP
Dr. Yuvraj Singh Gurjar, SA (JD) 1. Rajasthan Payment Platform (RPP)
  1. Sh. Vishvendra Singh Gurjar, IA
  2. Sh. Jitendra Kumar Meena, IA
  3. Sh. Sudershan Meena, IA
Sh. Umesh Chand Joshi, SA (JD)
  1. e-Mitra
  2. Third Party & line department integration
  3. Coordination & MoU
  4. LSP onboarding & Correspondence
  5. BG & Security Management
  6. SLA implementation
  7. On-boarding services notified under RGDPS on eMitra
  1. Sh. Abhishek Kumar Shukla, AP
  2. Sh. Teg Bahadur Buhadia, AP
  3. Sh. Vimal Kumar Khandelwal, AP
  4. Sh. Nitin Kumar Singh, IA
  5. Sh. Prince Kumar Saini, IA
  6. Sh. Mahipal Gunawat, Programmer
  7. Sh. Krishan Kumar Yadav, IA
  8. Sh. Ram Kumar Goswami, IA
  9. Sh. Manish Saini, AP
Sh. Pooran Mal Gupta, ACP (DD)
  1. e-Mitra Financial & Emitra Back Office
  2. LSP & Kiosk Commission Transfer
  3. Fund Transfer to Department
  1. Smt. Poonam Sharma, AP
  2. Sh. Mahendra Kumar, IA
  3. Sh. Vishnu Sharma, AP
  4. Sh. Khemraj Sahu, IA
  5. Sh. Ravikant Dabariya, IA
  6. Sh. Gagan Choudhary, IA
  7. Sh. Chandrabhan Singh Meena, IA
Sh. Sudarshan Singh Deora, ACP (DD)
  1. Jansoochana Portal
  2. e-Mitra@Home
  1. Sh. Dinesh Kumar, IA
  2. Sh. Dinesh Kumar Bakoliya, AP
*Sh. Kaushal Gupta DM Finance, RISL
  1. e-Mitra Audit, Accounting & Monitoring (TDS, GST)
  1. Sh. Prahlad Meena, Jr. Acct.
14 Sh. Rajesh Kumar, TD (Group IX)
*Sh. Prabhu Narayan Meena, ACP, PR
  1. e-Panchayat
*Sh. Ravi Panwar, Programmer, PR
  1. Implementation support of Raj-Kaj
AP: 01 IA: 06
*Sh. Mukesh Kumar Verma, ACP, Rural Development
*Sh. Sunil Sharma, Programmer, RD
  1. Implementation Support of Raj-Kaj, IWMS, BSR Application, PMAY, SPMRM & MPLAD.
AP: 02 IA: 01
*Ms. Neha, Programmer, Women Empowerment Department
  1. Implementation support to SHG computerisation.
AP: 05 IA: 20
Sh. Pawan Jangid, ACP, Food Department
  1. e-Sanchar 3.0
  2. WhatsApp Messaging
  1. Sh. Pradeep Singh Gurjar, IA
  2. Ms. Nisha Khinchi, IA
  3. Ms. Archana Tiwari, IA
Sh. Rajdeep Pal, Programmer
  1. ePDS & Supply Chain Management & coordination with Sh. Jagdish Prasad, ACP Food
  1. Ms. Amrita Jhanginia, IA
  2. Ms. Shashi Verma, AP
  3. Ms. Bhanupriya Gupta, IA
*Sh. Jagdish Prasad, ACP, Food Civil Supplies & Consumer Affairs Department
Sh. Umesh Chand Joshi, SA(JD)
Indra Prakash Jha, ACP (D.D.)
  1. RajERP- Phase-I , Phase-II and Phase-III
  2. IEMS (Integrated Excise Management System)
  1. Sh. Ashish Kumar Gupta, IA
  2. Sh. Devki Nandan Gouttam, IA
  1. EEMS Portal, RajKaushal Portal
  2. ISMS(RSLDC) Portal
  1. Smt. Ridhi Pareek IA
Sh. Saurabh Sharma, Programmer
  1. RajPayment
  2. Integrated ePanchayat
  3. Rajeevika
  1. Sh. Gautam Kansara (IA)
  2. Smt. Suman Saini (IA)
  3. Sh. Omprakash Jaluthariya (IA)
  1. LDMS portal
  2. RajFab
  3. RajSahakar
  4. Integrated Watershed Management System
  1. Sh. Vikas Kumar Gupta, AP
  2. Sh. Vibhum Sharma, IA
  3. Sh. Lokesh Agnihotry, IA
*Sh. Anil Kumar Jain, Programmer, Water Shed Development and Soil Conservation Department
  1. Implementation of GIS based workflow management system in RGJSY & WS&SC
AP: 01 IA: 01
*Sh. Pramod Kumar Mathur, Programmer, Cooperative Department
  1. Implementation of Raj-Sahkaar
AP: 01 IA: Nil
*Sh. Pramod Kumar Patni, Programmer
  1. Integration with GIS & Raj-Dhara app.
*Sh. Vasudev Moolchandani, Programmer Jaipur City
*Sh. Chandra Shekhar Sharma, Programmer Kota
*Sh. Shailendra Kumar Sharma, Programmer Alwar
*Sh. Banshi Lal Nuwal, Programmer Bhilwara
*Sh. Mahendra Kumar Sharma, Programmer Bikaner
*Smt. Kiran Malhotra, ACP, Pension & Pensioners Welfare Department
*Sh. Pradeep Kumar Sharma, Programmer
  1. Implementation of Application
AP: 01 IA: 06
*Sh. Ghanshyam Das Saini, Programmer, Labour Department
*Ms. Madhu Bala Jain, Programmer
  1. Implementation of LDMS
AP: 02 IA: 47
*Sh. Subhash Chandra, Programmer, Factory & Boilers
  1. Implementation of RajFaB
AP: Nil IA: 07
*Sh. Ashutosh Gautam, ACP, Employment Department
*Sh. Rajesh Kumar Yadav, PRG, Employment Department
  1. Implementation of EEMS & RSLDC
AP: 01 IA: 49
*Sh. Jagdish Hatila, SA(JD), Research Centre for Vocational Education & Training (RCVET), Jodhpur
*Mohd. Ramjan Baliwala, ACP (DD)
  1. Implementation of Rajkaj
AP: Nil IA: Nil
Sh. Kailash Chand Sharma, ACP
  1. SIPF
  1. Smt. Aditi Bhatnagar, IA
  2. Sh. Ravishankar Rajpoot, IA
Sh. Chetan Prakash Sharma, AD
  1. ERP of RIICO
  1. Smt. Varsha Pareek, IA
* in addition to the routine work that may be assigned, the above tasks are hereby assigned for Digital Transformation.
15 Sh. C. P. Singh, GM (T) (Group X)
Sh. Ramesh Dewanda, Sr.PO, VC
  1. National Digital Communication Policy
  2. IP Phones
  3. Hardware & Software Video Conference
  4. Tele Presence
  1. Sh. Dinesh Yadav, IA
  2. Sh. Shailendra Sinsinewar, IA
Sh. Satish Samariya, Programmer, SecLAN
  1. SecLAN
  2. RSWAN
  1. Sh. Ganapat Yadav, AP
  2. Sh. Sunil Kumar Lakhiwal, IA
Sh. Naveen Kumar, ACP, Network Security
Sh. Devendra Kumar Morya, Programmer,
Network Security
  1. Vertical & Horizontal Connectivity (MPLS, P2P)
  2. LAN Connectivity
  3. DWDM Connectivity + RVPNL OFC
  4. Network Hardware
  5. Network Security, Traffic Analysis & Optimization
  6. Routing Policies & Topology Design
  7. IP Allocation & Integration
  1. Sh. Chandra Shekhar Vijay, AP
  2. Sh. Ravi Verma, AP
  3. Sh. Satya Narayan, IA
  4. Ms. Neetika Arya, IA
  5. Ms. Swati Malhotra, IA
  6. Sh. Robin Singh, IA
Sh. Veerendra Kumar Jain, M(T), OFC
Sh. Tulsi Ram Gurjar, Programmer, OFC
  1. OFC in SHQ, DHQ, BHQ, Forest Reserves & ACCC.
  2. ONMS Monitoring
  1. Sh. Manish Chimpa, IA
  2. Sh. Rakesh Samariya, IA
  3. Sh. Neeraj Sharma, IA
Sh. S N Verma, Asst. Manager (T), Store
  1. Facility Management & Maintenance of Buildings
  2. Procurement of IT Hardware, Consumable Items for RISL Store
  1. Sh. Jagdish Baghel, Asst. Adm. Officer
  2. Sh. Deepchand Sharma, AP
  3. Sh. Dheeraj Malpani, IA
  4. Sh. Suresh Kumar Meena, IA
Sh. Sanjay Deman, ACP, Wi-Fi
Sh. Vishal Singh, Programmer

 

  1. Wi-Fi Network & Infrastructure
  1. Sh. Rajesh Jajoria, AP
  2. Sh. Narendra Kumar, IA
  1. AAA Services
  1. Sh. Vinod Kumar Menariya, IA
Sh. Ashish Kumar Gupta, ACP, RajNET
Sh. Sanjay Sepat, DM RajNet
  1. RajNET (GP) Connectivity & FMS
  2. Centralized NW Operation Center
  3. BharatNET
  4. Power SCADA
  1. Sh. Ved Prakash Verma, IA
  2. Sh. Vinamra Saxena, IA
  3. Ms. Prerna Chandiramani, IA
  4. Sh. Hemant Kumar, IA
  5. Sh.Dhanesh Meena, IA
* in addition to the routine work that may be assigned, the above tasks are hereby assigned for Digital Transformation.
16 Sh. Sushil Parihar, TD (Group XI-Rajkaj)
Sh. Rajesh Bhatia, AD
  1. Implementation, Training and Coordination with Departments
  1. Sh. Dimple Singh, AP
  2. Smt. Mitali Jain, AP
  3. Sh. Ganesh Sharma, IA
  4. Sh. Lokesh Kumar Darji, IA
  5. Smt. Shipra Saini, IA
  6. Sh. Ram Singh Gurjar, IA
Sh. Vijay Prakash, SA
  1. Application Development and Technical issues.
  2. Budget Management
  3. Change Management & Process re-engineering
  1. Sh. Atul Mohan Chaturvedi, PRG
  2. Sh. Dilip Kumar Goyal, AP
  3. Smt. Rachana Soni, AP
  4. Smt. Poonam Jajoria, IA
  5. Sh. Ramesh Chand Kumawat, IA
  6. Sh. Vikas Kumawat, IA
Sh. Manoj Sharma, SEMT-PO
  1. RajKaj V2
  2. Application Architecture and Server Infrastructure Management.
  3. Rajkaj Public Portal
  1. Sh. Vijay Kumar Saini, IA
Sh. Shailedra Krishnatri, AD, iHMS
Sh. Kailash Rathi, Sr. PO, iHMS

Sh. Sanjay Kumar Bairwa, Programmer, iHMS

  1. iHMS,Janta Clinic
  2. eHealth Card, EHR on Blockchain
  3. Coordination withACP Sh. Rohit Kumar Soti, M&H
  1. Sh. Ram Avtar Meena, IA
  2. Sh. Anurag Khatana, IA
  3. Sh. Ram Kishor Meena, IA
  4. Sh. Atul Asija, IA
  5. Sh. Vikram Choudhary, IA
  6. Sh. Roshanlal Meena, IA
  7. Sh. Kumar Prateek, IA
*Sh. Vikram Singh Sankhla, SA, Rajasthan Medical Services Corporation Limited Implementation of eAushadhi, eUpkaran in Government Hospitals. AP: 13
IA: 97
*Smt. Ritika Pandya, ACP, Medical Education Department Implementation of iHMS, eAushadhi, eUpkaran in Medical Education Department AP: 01
IA: 02
*Sh. Kamlesh Singhal, Programmer, Ayurved Department Implementation of iHMS, eAushadhi, eUpkaran in Ayurved Department AP: 01
IA: 03
*Sh. Rohit Kumar Soti, ACP, Medical & Health Department
*Sh. Rajendra Kumar Agarwal, Programmer Implementation of iHMS, eAushadhi, eUpkaran in Medical & Health Department AP:30
IA: 376
*Sh. Kumbha Ram Relawat, ACP, JLN Medical College & Hospitals, Ajmer
*Sh. Mukesh Machiwal, Programmer Implementation of iHMS, eAushadhi, eUpkaran in JLN Medical College & Attached Hospitals, Ajmer AP: 02
IA: 15
*Sh. Anand Prakash Nandawat, ACP, Dr. SN Medical College & Hospitals, Jodhpur
*Sh. Rakesh Rathi, Programmer Implementation of iHMS, eAushadhi, eUpkaran in Dr. S.N. Medical College & Attached Hospitals, Jodhpur AP: 06
IA: 46
*Sh. Ashwani Kumar Senger, ACP, PBM Medical College & Hospitals, Bikaner
*Sh. Pankaj Kumar Chhipa, Programmer Implementation of iHMS, eAushadhi, eUpkaran in PBM Medical College & Attached Hospitals, Bikaner AP: 02
IA: 07
*Sh. Bhupesh Rajora, Programmer, RNT Medical College & Hospitals, Udaipur Implementation of iHMS, eAushadhi, eUpkaran in RNT Medical College & Attached Hospitals, Udaipur AP: 02
IA: 18
*Dr. Divya Tuteja, ACP, SMS Medical College & Hospitals, Jaipur
*Sh. Ashok Kumawat, Programmer Implementation of iHMS, Arogya Online, eAushadhi, eUpkaran in SMS Medical College & Attached Hospitals, Jaipur AP: 04
IA: 30
*Sh. Pushpendra Kumar Pandya, Programmer Implementation of payroll and RajKaj in SMS hospital.
*Sh. Hemant Kanvaria, Programmer Implementation of payroll and RajKaj in SMS Medical College.
*Sh. Man Singh Gusai, Programmer, Sir PS Mother & Child Hospital – JK Lon, Jaipur Implementation of iHMS, eAushadhi, eUpkaran in Sir PS Mother & Child Hospital, JK lon Jaipur. AP: Nil
IA: 02
*Sh. Vivek Kumar Dixit, ACP, Govt. Medical College & Hospitals, Kota
*Ms. Surekha Sharma, Programmer Implementation of iHMS, eAushadhi, eUpkaran in Govt. Medical College & Attached Hospitals, Kota AP: 03
IA: 17
Sh. Nitin Verma, SA, Coordination
Sh. Gajendra Singh Rao, ACP Coordination
  1. Coordination
  2. Physical & Financial Progress Report SP/SC, Governor House
  3. CMIS Portal
  4. CMO Matters
  5. Jan Kalyan Portal
  6. VIP Letters
  7. Libarary
  8. DIPR News Management Portal
  9. News Paper Cutting
  10. New File Open for all projects of DoIT&C (HQ)
  11. RISL related Matters
  12. RKCL related matters
  13. Physical & Financial Progress Report SP/SC
  14. Physical & Aazadi ka Amrit Mahosav ki Progress Report to Governor House
  15. DoIT&C District Office Monthly Report Compilation
  16. Government of India Matters
  1. Smt. Preeti Verma, Programmer
  2. Smt. Abhilasha Joshi,
  3. Sh. Raghuveer Verma, IA
  1. Departmental Annual Progress Report
  2. Governor Speech
  3. RTI
  4. Vidhan-Sabha Question
  5. IT Equipment Condumnation
  6. Planning Department Related Matters
  7. Finance Department Matters
  8. New Budget Announcements
  9. CM Review Meetings
  10. CS Review Meetings (Monthly/Quarterly)
  11. CS Office matters
  12. Economic & Statistics Depatment Matters
  13. Evalution Department
  1. Sh. Sagar Sharma, AP
  2. Sh. Deepak Saini, IA
Sh. Raj Kumar Singh, ACP, SeMT
  1. Backend budget Allocation.
  2. Technical Expert Nomination to other departments
  3. ID Cases, SeMT
  1. Sh. Nikhil Meena, AP
  2. Sh. Chanchal Jajoriya, IA
  3. Smt. Garima, IA
Sh. Prateek Mittal, DM(T), RRECL
  1. Electrical Inspectorate
  2. DCO
  3. RRECL
  4. Devasthan Department
  1. Sh. Kiran Kumar, IA
Sh. Vijay Prakash, SA, Raj-Kaj
  1. Sh. Manoj Sharma, PO, SeMT
  2. Sh. Pradeep Yadav, PRG, Raj-Kaj
  1. Raj-Kaj
  2. Co-ordination with departments Implementation of Raj-Kaj as per list enclosed
  1. Sh. Dilip Kumar Goyal, AP
  2. Sh. Lokesh Kumar Darji, IA
  3. Sh. Dimple Singh, IA
  1. Sh. Ganesh Sharma, IA
  2. Mrs. Poonam Jajoria, IA
  3. Mrs. Shipra Saini, IA
  1. Sh. Ramesh Kumawat, IA
  2. Sh. Vikas Kumawat, IA
  3. Sh. Mahendra Singh Gehlot, IA
* in addition to the routine work that may be assigned, the above tasks are hereby assigned for Digital Transformation.
17 Sh. R. L. Solanki, TD, Jan Aadhaar (Group XII)
Sh. Mukesh Kumar Sharma, ACP, Jan Aadhaar
Sh. Surya Kant Gupta, Programmer, Jan Aadhaar
  1. Jan Aadhaar Resident Data Repository
  1. Sh. Arjun Lal Sharma, AP
  2. Sh. Mukesh Kumar Verma, IA
  1. Integration with Pehchaan Portal
  2. Implementation of Jan Aadhaar Portal
  1. Sh. Tushar Galhotra, IA
  2. Sh. Deepak Sharma, IA
Sh. Vikas Agarwal, Programmer, IM Server
  1. Implementation of AG-IFMS Interface (IM Server)
  1. Sh. Yogesh Deora, IA
  2. Sh. Abhishek Sharma, IA
  1. FIG Gateway
  1. Sh. Kapil Sharma, IA
Sh. Sunil Choudhary, Programmer , DBT
  1. DBT Engine.
  1. Ms. Priya Bairwa, IA
  1. Jan-Aadhaar portal Integration with DBT Bharat Portal, PM-Kisan, etc.
  1. Sh. Pulkit Kirodiwal, IA
  2. Sh. Vishnu Kumar Sharma, IA
Sh. Gaurav Sharma, ACP DBT
  1. Integration of PCTS with Jan Aadhaar
  2. Integration of Shala Darpan with Jan Aadhaar
*Sh. Rajeev Bhatnagar, ACP, Treasuries & Accounts Department
*Sh. Ram Kishore Sharma, Programmer Implementation of AG-IFMS Interface (IM Server) AP: 06
IA: 34
Ms. Monika Chaudhary, SA, Raj Kisan Sathi
Sh Vikas Gurjar, Programmer, RKS
  1. Raj Kisan Sathi,
  2. DMIS
  3. Integration of Raj Kisan Sathi & DMIS with eDharti
  1. Sh. Brij Raj Singh, IA
  1. e-Mandi, RIMMS (Rajasthan Integrated Mandi Management System)
  1. Sh. Omprakash Kumawat, IA
Smt. Jyoti Agnihotri,
Programmer
  1. Circuit House Management System
  1. Sh. Rahul Shah, IA
*Sh. Shivendra Varshney, Programmer, DMIS
  1. IT enablement of DMIS
  1. Sh. Subash Chand Saini, IA
*Ms. Sudha Singh, ACP, Agriculture Department
*Sh. Tapesh Kumar Kashyap, Programmer Implementation of Raj Kisan Sathi in Agriculture, Horticulture, Seed Corporation AP: 09
IA: 67
*Sh. Harish Kumar Bhatia, Programmer Implementation of Raj Kisan Sathi, eMandi, RIMMS in Agriculture, Marketing Board
*Sh. Nazar Mohd. Khan, Programmer, Animal Husbandry Department Implementation of Raj Kisan Sathi for Animal Husbandry AP: 03
IA: 18
Sh. Ranveer Singh, SA, UID
Sh. Tulsa Ram, Programmer, Raj Masters
  1. Document Verification & Validation Engine
  1. Sh. Nikhil Tantia, IA
  2. Sh.Ram Phool Kumar, IA
  1. Raj Masters
  1. Sh. Ganesh Narayan Jat, IA
Sh. Pankaj Jaldeep, Programmer, AA
  1. Aadhaar Authentication Ecosystem
  2. Biometric Attendance
  3. Aadhar Data Vault
  4. RD Services, Single Finger Biometric Device.
  5. CELC &Digitalkits
  1. Sh. Naveen Kumar, IA (CAD)
  2. Sh. Pankaj Kumar Jain, IA
  3. Sh. Deepak Singh, IA (CAD)
  4. Sh. Chetan Sharma, IA
  5. Sh. Rohit Tripathi, IA
*Sh. Mahesh Kumar Gupta, SA, SJED
*Sh. Deepak Dev Haritwal, Programmer Implementation support for:

  • Social Security Pension portal
  • Scholarship Portal
  • Palanhaar Portal
AP: 14
IA: 127
*Sh. Rajendra Prasad Gupta, Programmer

 

 

Implementation support for projects of SJED –

  • SDBY (Sadak Durghatna Bima Yojana)
  • SSBY (Swasthya Suraksha Bima Yojana)
*Ms. Jyoti Arora, Programmer Social Justice Management System
*Sh. Rajendra Prasad Gupta, Programmer Implementation of Silicosis AP: 14
IA: 127
*Sh. Gagan Saini, Programmer, GAD & Estate Implementation of Circuit House Management System AP: Nil
IA: 07
* in addition to the routine work that may be assigned, the above tasks are hereby assigned for Digital Transformation.
18 Sh. Aqueel Ahmed, GM (Marketing) RISL (Group XIII)
  1. 3D Holographic Recording Studio
  2. Trademark, Copyright, Patent & Design License
  3. Tourism License
  4. Follow up with departments on issued SoEES.
  5. Implementation of Projects of Minority Affairs Department
  1. Sh. Brijesh Kumawat, AP
  2. Sh. Dinesh Kumar, AP
  3. Sh. Sunil Yadav, AP
    (Secretariat)
* in addition to the routine work that may be assigned, the above tasks are hereby assigned for Digital Transformation.
19 Smt Jyoti Luhadia, TD, Education & Websites (Group XIV)
Mohd. Aslam Khan, Manager (T)
  1. E-Library
  2. RajLMS
  3. Raj e-Gyan
  1. Vandana Bangari, IA
  2. Sandeep Jain, IA
Sh. Laxmi Kant Tanwar, SA, Higher, Technical and Medical Education
Sh. Vijay Kumar Kanungo, DM (T), HTE
  1. H.T.E. Portal
  2. RSOS Application
  3. GNM Counselling
  1. LITES & Coordination with DD Shravan Kumar Sharma
  1. Sh. Manmohan Singh Meena, AP
  2. Sh. Mukesh Bairwa, IA
  3. Sh. Anubhav Chaturvedi, IA
  4. Sh. Nitin, IA
  5. Ms. Pooja Duria, IA
  1. Smart Classroom
  2. Smart Lab
  3. Tinkering Lab
  1. Ms. Mridu Jain, IA
  2. Ms. Navavarsha, IA
Ms. Vinita Srivastava, SA, Websites
Sh. Rohit Jain, Programmer
  1. Portals & websites
  2. IEC and Media
  1. Sh. Abhishek Sharma, AP
  2. Sh. Mahendra Kumar Kumawat, IA
  3. Ms. Priyanka Siddha, IA
  4. Sh. Ravi Bunkar, IA
Sh, Mugan Raj Purohit, SA, Directorate of Technical Education
*Sh. Jagdish Hatila, SA, RCVET
*Sh. Mahendra Singh Shakhtawat, ACP, Board of Secondary Education
*Sh. Ashutosh Vyas, Programmer Implementation of H.T.E. Portal AP: 05
*Sh. Mahendra Kumar Maheshwari, Programmer Implementation of Raj-Kaj & SMART classroom. IA: 01
*Sh. Banphool Agarwal, ACP, College Education Department Implementation of H.T.E. Portal, AP: 01
IA: 06
Implementation of Smart Classrooms, Smart labs, Crowd sourcing platforms, e-library Wi-fi connectivity
*Sh. Ramdev Dhanadia, Programmer, Government Polytechnic College, Jodhpur Implementation of H.T.E. Portal AP: Nil
IA: 04
*Sh. Shrawan Kumar Sharma, ACP, Justice Department
*Sh. Krishna Nand Sharma, Programmer Implementation of LITES AP: 04
*Sh. Babulal Choudhary, Programmer IA: 03
*Sh. Kamlesh Kumar Sharma, ACP, HCM RIPA
*Ms. Madhulika Arora, Programmer Implementation of Smart Classrooms & Raj-LMS AP: 01
*Mo. TANVEER KHAN, Programmer, Bikaner IA: 06
*Sh. Bal Krishan Gupta, Programmer, Kota
*ACP, Secondary Education Department
*Sh. Rahul Kumar Chhimpa, Programmer 1. Implementation of E-Gyan, Gyan Darpan AP: 01
2. Implementation of Raj-Kaj & Scholarship Portal IA: 10
*Sh. PUNIT KUMAR JAIN, Programmer RCSE 1. Implementation of smart classrooms in DIETS. AP: Nil
2. Integration of Shala Darpan and DISE with Jan Aadhaar & GIS IA: 01
Sh. Pradeep Sharma, ACP, Mass Media
  1. Sh. Jai Singh Nathawat, Programmer, Social Media
  2. Sh. Ashish Khandelwal, Asst. Director, DIPR
  1. RajConnect
  2. Online Listening
  3. Citizen Feedback
  4. Digital Response
  5. Public Outreach
  6. Coordination with ACP IPR for DIPR News Analytics & Webcasting
  1. Sh. Raghvendra Singh Rajawat, AP
  2. Sh. Jatin Sharma, IA (CAD)
  3. Mrs Vandana Bangari, IA
  4. Ms. Ity Beniwal, IA
  5. Sh. Nitin Bhakar, IA
  6. Smt. Anita Jaluthria, IA
  7. Ms. Preetma Sharma, IA
Sh. Rohit Bansal, PRG, Raj E-Vault
  1. Raj E-Vault
  2. RajBot
  3. Robotics
  1. Sh. Ankit Kumar Pareek, IA (CAD)
  2. Ms. Komal Kumawat, IA
*Ms. Rajshree Sankhla, SA, Directorate of Economic & Statistics
*Sh. Sudhendra Pal Singh, Programmer Implementation of SDG, YIP, RYVP
*Sh. Anit Tiwari, ACP, Planning Department
*Sh. Rajesh Sharma, Programmer IT Enablement of Directorate of Evaluation Organization (GEMS) AP: 02
*Sh. Sourabh Sharma, Programmer IA: 12
*Sh. Manoj Kumar Maheshwari, ACP, Information & Public Relation Department
*Sh. Nand Kishore Gupta, Programmer Implementation of DIPR News Analytics, Video wall& Webcasting AP: 02
IA: 06
*Sh. O. P. Bansal, AD, Directorate of Economic & Statistics
*Sh. Sudhendra Pal Singh, Programmer Implementation of SDG, YIP, RYVP
*Sh. Rajeev Bhargava, ACP, Planning Department
*Sh. Rajesh Sharma, Programmer IT Enablement of Directorate of Evaluation Organization (GEMS) AP: 02
IA: 12
*Sh. Sourabh Sharma, Programmer
*Sh. Shrawan Kumar Kumawat, ACP, Information & Public Relation Department
*Sh. Nand Kishore Gupta, Programmer Implementation of DIPR News Analytics, Video wall& Webcasting AP: 02
IA: 06
* in addition to the routine work that may be assigned, the above tasks are hereby assigned for Digital Transformation.
R. Vardarajan, Technical Director (Group XV)
Ms. Sonia Chaturvedi, Additional Director (Project OIC)
Sh. Dinesh Gurjar, ACP (Dy. Director)
  1. Wildlife Surveillance & Anti-Poaching System (WS&APS) including Analytical Reports/ Dashboards for WS&APS
  2. FMDSS including Analytical Reports/ Dashboards
  1. Sh. Deepak Kumar Khanna, Programmer
  2. Smt. Megha Sharma, AP
  3. Ms. BarkhaDhanka, IA
  4. Sh. Ram Kishore Choudhary, IA
Shri Natwar Singh, ACP (Dy. Director)
  1. e-Bazaar
  2. SIMS (Sales &Inventory Management System)
  1. Sh. Dinesh Jalthuriya, AP
  2. Ms. KavitaSahu, IA
Shri Nitesh Meena, ACP (Dy. Director)
  1. RTI (Right to Information) Portal
  2. FRA (Forest Right Act) Portal
  1. Shri Prahlad Narain Meena, Programmer
Mrs. Pragati Srivastava, Programmer
  1. District Coordination
  2. Training & Seminar
  3. Nodal Officer for SeMT members
  1. Sh. Ompal Singh, AP
  2. Smt. Ankita Agarwal, IA
Shri Kamlesh Sharma, Programmer
  1. Event & Seminar
  1. Ms Deepa Sharma, AP
Shri Chetan Prakash Sharma, Additional Director (Project OIC)
Shri Vinod Kumar Sharma, ACP (Dy. Director)
  1. GCMS (Generalised Court Management System,
  2. DMIS (Disaster Management Information System)
  3. Revenue
  1. Varsha Pareek, IA
  2. Verma Savita, IA
20 Smt. Neelu Jain, SA & CEO, RajCAD
 

 

Umesh Joshi
Dheeraj
Rajeev Gujral
Vinita
Domain BA
Domain Security Audit
Domain Power BI
Domain UI/UX

Legal & Financial Team

 

Sr.No. Name of Officer Designation
1 Sh. Arun Chauhan Director Technical, RISL
2 Sh. Vivek Kumar OSD UID, DOIT&C
3 Sh. A.M. Deshpande Technical Director, DOIT&C
4 Sh. Neelesh Sharma Director Finance, RISL
5 Sh. Suneel Chhabra TD & JS, DOIT&C
6 Parul Chauhan Jr. Legal Officer, DOIT&C

Note : The projects which are note incorporated in the above work order would be looked after by the same officer till further directions.